4 Reasoned Addition Problems (with Solutions)

The problems reasoned sum we help solve everyday situations that can be; for example, when several items are purchased and their value must be added to determine the total to be paid. Using logical reasoning, these problems can be solved.

The addition or addition, as its name implies, is a mathematical operation that consists of grouping or joining elements and thus forming a set of them. To make a sum, two or more numbers called addends are put together, and the final amount called total is obtained.

Because they are important?

As stated above, the reasoned addition problems will be of vital importance so that we can solve in a simple and correct way different situations that arise daily in our daily activities.

For example: Ana, María and Pablo decided to collect toys to donate to a foundation. María got 37, Pablo 18 and Ana 26. How many toys did they collect together?

To begin to solve the problem, you must first analyze the problem: it is known that you want to obtain the total amount of toys that the three people managed to collect; that is, the sum of the toys collected by each of them (Ana, María and Pablo).

So the calculation of the sum is made: 26 + 37 + 17 = 80. Thus, it is possible to know that Ana, María and Pablo collected 80 toys between the three of them.

Solved exercises

First exercise

Joaquín has an ice cream company and must deliver 3 orders to different customers. The first order is for 650 chocolate ice creams, the second for 120 vanilla ice creams and the third for 430 strawberry ice creams. How many ice creams should Joaquín prepare for his clients?

Solution

The total amount of ice cream that Joaquín must make to deliver to his customers must be determined, knowing that he has 3 orders. When adding them, the total amount is obtained:

650 + 120 + 430 = 1200 ice creams.

In total, Joaquín made 1200 ice creams to deliver to his 3 clients.

Second exercise

Lucia wanted to make a cake for her friends, so she decided to go to the supermarket to buy the products she needed: 1 kg of sugar ($ 2), 1 kg of wheat flour ($ 3), 1 liter of milk ($ 1) , 12 eggs ($ 4), 250 grams of butter ($ 1), 250 grams of cherries ($ 4) and 250 grams of chocolate ($ 2). How much money did Lucia spend to purchase the products?

Solution

Adding the value of each product gives the amount of money Lucia spent in the supermarket:

2 + 3 + 1 + 4 + 1 + 4 + 2 = $ 17.

Lucia spent $ 17 buying the products at the supermarket.

Third exercise

Diego sells pants to different stores in the city and each one has a value of $ 120. He distributed 55 pants for the downtown store, 130 for Mr. Juan’s store, and 15 for Luis’s store. How many pants did Diego sell?

Solution

Adding the number of pants that Diego distributed in each store gives the total. So, the total number of pants sold is: 55 + 130 + 15 = 200.

Fourth exercise

Gabriel wanted to buy a skateboard but had only saved $ 50. His family wanted to help him with the money he lacked to buy it: his grandmother gave him $ 25, Uncle Miguel $ 15, Grandfather Pedro $ 20 and his aunt $ 15. What is the value of the skateboard Gabriel wanted to buy?

Solution

Knowing that Gabriel had $ 50 saved and that his family gave him the money that was missing to buy it, the value of the skateboard can be determined by adding Gabriel’s money plus the money his family gave him:

50 + 25 + 15 + 20 + 15 = $ 125

The value of the skateboard Gabriel wanted to buy is $ 125.

References

  1. Aponte, G. (1998). Fundamentals Of Basic Mathematics. Pearson Education.
  2. Corbalán, F. (1997). Mathematics applied to everyday life. And you.
  3. Hernández, J. d. (sd). Math notebook. Threshold.
  4. James, D. (2007). Excel Start Up Maths. Pascal Press.
  5. Jiménez, JR (2009). Math 1 SEP. . Threshold.
  6. Zaragoza, AC (2009). Number Theory. Vision Books.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *